Crown Fellows

Crown Fellows at graduation

       The Crown Faculty Fellows are the faculty of Crown College and serve on various committees that govern Crown's academics. The Executive Committee works directly with the Crown Provost and together they make decisions involving academic policy and how to best integrate academics into the College. The Academic Standing Committee reviews students for honors and for academic disqualification. Each Fellow holds an appointment in an academic department and may be sought by Crown students for academic and career advice in the Fellow's degree program.

Fellows

Suzanne Alanzo, Ecology and Evolutionary Biology

Eric Aldrich, Economics

Mark Amengual, Spanish Linguistics

Frank Andrews, PBSci-Chemistry & Biochemistry Department

Victoria Auerbuch StoneMicrobiology and Environmental Toxicology

Alexander Ayzner, Chemistry and Biochemistry

Giacomo Bernardi, PBSci-Ecology & Evolutionary Biology Department

David Bernick, Baskin School of Engineering

Scott Brandt, Computer Science

Kenneth W. Bruland, Ocean Sciences, Emeritus

Roger Bunch, Crown College

Maureen Callanan, Psychology

Kenneth L. Cameron, Earth and Planetary Sciences, Emeritus

Manel Camps, Microbiology and Environmental Toxicology

Susan Carpenter, Molecular, Cell, and Developmental Biology

Sue A. Carter, Physics

Pak Chan, Computer Engineering

Nancy N. Chen, Anthropology

Matthew Clapham, PBSci-Earth & Planetary Sciences Department

Russell Corbett-Detig, Biomolecular Engineering

Steve Coulter, Crown College and Writing Program

Donald Croll, PBSci-Ecology & Evolutionary Biology Department

Nicholas Davidenko, Psychology

James Davis, Computer Science

Luca De AlfaroComputer Science

Margaret L. Delaney, Ocean Sciences

Derek DeMarco, Coordinator for Residential Education, Crown College

Carlos Dobkin, Economics

Chongying Dong, Mathematics

Michael P. Dooley, Economics

William Doyle, Biological Sciences, Emeritus

Rebecca DuboisBiomolecular Engineering

Christopher EdwardsPBSci-Ocean Sciences 

Ólöf Einarsdóttir, Chemistry and Biochemistry 

Maria Evangelatou, History of Art and Visual Culture

Gabriel Elkaim, Computer Engineering

Sandra M. Faber, Astronomy and Astrophysics

Sylvanna Falcon Latin American & Latino Studies

John Faulkner, Astronomy and Astrophysics, Emeritus

Joel Ferguson Computer Engineering

Timothy Fitzmaurice, Crown College and Writing Program

Cormac Flanagan, Baskin School of Engineering

A. Russell Flegal, Microbiology and Environmental Toxicology

Laurel R. Fox, Ecology and Evolutionary Biology

Daniel Friedman, Economics

Anna Friz, Film and Digital Media

Kwok-Chiu Fung, Economics

Alison Galloway, Anthropology

J. J. García-Luna-Aceves, Computer Engineering

Lynda Goff, Ecology and Evolutionary Biology, Emerita

Qi Gong, Applied Mathematics and Statistics

Chris Gray, Crown College and College Ten

Grace Gu, Economics

Matthew Guthaus, Computer Engineering

Judith A. Habicht-Mauche, Anthropology

Roxi Hamilton, Crown College and Writing Program

David Haussler, Baskin School of Engineering, Genomics Institute

Ralph T. Hinegardner, Ecology and Evolutionary Biology, Emeritus

Lindsay HinckMolecular, Cell, and Developmental Biology

Richard P. Hughey, Undergraduate Education and Computer Engineering

Garth D. Illingworth, Astronomy and Astrophysics 

Burt Jones, Astronomy and Astrophysics, Emeritus

Rohinton KamakakaMolecular, Cell, and Developmental Biology

David E. Kaun, Economics, Emeritus

Alan H. Kawamoto, Psychology

Kathleen Kay, Ecology and Evolutionary Biology

Daniel Kim, Biomolecular Engineering

Paul L. Koch, Earth and Planetary Sciences

Jonathan M. Krupp, Biology; Coordinator, Microscopy and Imaging Laboratory, Emeritus

Nancy Krusoe, Writing Program, Emerita 

Phoebe Lam, Ocean Sciences

Tracy Larrabee, Computer Engineering

Alexie Leauthaud, Astronomy and Astrophysics

Debra Lewis, Mathematics

Douglas N. C. Lin, Astronomy and Astrophysics

Longzhi Lin, Mathematics

Suresh Lodha, Computer Science

Darrell D. E. Long, Computer Science

Bruce Margon, Astronomy and Astrophysics; Vice Chancellor, Research

Michael Mateas, Computational Media

Rita MehtaEcology and Evolutionary Biology

Ethan Miller, Computer Engineering

Joseph S. Miller, Astronomy and Astrophysics, Emeritus 

Francois Monard, Mathematics

Richard Montgomery, Mathematics

Judit N. Moschkovich, Education

Derek Murray, History of Art and Visual Culture

Soraya Murray, Film and Digital Media

Michael Nauenberg, Physics

Francis Nimmo, Earth and Planetary Science

Harry F. Noller, Molecular, Cell, and Developmental Biology

Loisa Nygaard, Literature

Karen Ottemann, Micobiology and Environmental Toxicology

Triloki N. Pandey, Anthropology

Annapurna Pandey, Anthropology

Gary Patton, Legal Studies

Marilyn Patton, Crown College

Yuan Ping, Chemistry and Biochemistry

Grant H. Pogson, Ecology and Evolutionary Biology

Donald C. Potts, Ecology and Evolutionary Biology

Joel R. Primack, Physics

Jie Qing, Mathematics

Annalisa Rava, Crown College and Writing Program

Tonya Ritola, Writing Program, lecturer

Hartmut F.-W. Sadrozinski, Physics, Emeritus

Chad Saltikov, Microbiology and Environmental Toxicology

Shane Sanchez, Coordinator for Residential Education, Crown College

Ricardo Sanfelice, Computer Engineering

Thomas W. Schleich, Chemistry and Biochemistry

Tsim Schneider, Anthropology

Maria Schonbek, Mathematics

Judith A. Scott, Education

Abraham Seiden, Physics

Heather Shearer, Writing Program

Eli A. Silver, Earth and Planetary Sciences

Nirvikar Singh, Economics

Marilou Sison-Magnus, Ocean Sciences

Lisa C. Sloan, Earth and Planetary Sciences; Emerita

Adam Smith, Computational Media

Donald R. Smith, Microbiology and Environmental Toxicology

Benjamin Storm, Psychology

William T. Sullivan, Molecular, Cell, and Developmental Biology

Eugene Switkes, Chemistry and Biochemistry

Kip Téllez, Education

Mircea Teodorescu, Computer Engineering

Roland G. Tharp, Education and Psychology, Emeritus 

David Thorn, Crown College and Writing Program

John F. Vesecky, Electrical Engineering

Steven S. Vogt, Astronomy and Astrophysics

Carl E. Walsh, Economics

Zhu WangMolecular, Cell, and Developmental Biology

Noah Wardrip-Fruin, Computational Media

Manfred K. Warmuth, Computer Science

W. Todd Wipke, Chemistry and Biochemistry, Emeritus

Stanford E. Woosley, Astronomy and Astrophysics

Ahmet Yanik, Electrical Engineering

Fitnat Yildiz, Microbiology and Environmental Toxicology

A. Peter Young, Physics

James Zachos, Earth and Planetary Sciences

Jin Z. Zhang, Chemistry and Biochemistry